PAS VE PAS ÇEŞİTLERİ

 

 

 

 

 

Basketbolun temel hareketlerinden biridir. Pas verme, topun oyun esnasında herhangi bir amaç için (topun oyuna sokulması, hücumun başlatılması, rakipten kurtulma v.s.) diğer oyuncuya verilmesi olarak tanımlanabilir. Basketbolda pas çeşitleri çok sayıda olmakla birlikte altyapıda önemli olan ve en çok kullanılan paslar temel olarak 3 çeşide ayrılırlar.

 

1- GÖĞÜS PASI (CHEST PASS)

Göğüsten çift elle verilen pastır. Yeni bir hücumun hazırlanışında, hızlı hücum (fast break)’larda, galip takımın zaman kazanmasında, yapılan sayılardan sonra topun oyuna sokulmasında kullanılır.

Göğüs pası verilirken dikkat etmemiz gereken önemli hususlar şunlardır.

a- Bir ayak yarım adım önde ve omuz genişliğinden fazla açık olmayacak,

b- Vücudumuzun ağırlığı tabanlarda olacak,

c- Dizler hafif bükülü olacak,

d- Kalça hafif oturuş pozisyonunda olacak,

e- Gövde hafif ileri uzanmış olacak,

f- Dirsekler başlangıç pozisyonunda yarım bükülü ve gövdeye yakın, top elden çıktıktan sonra ise dirsekler düz ve kollar topu takip eder gibi olacak,

g- Eller topu kavrayacak, baş parmaklar birbirine yakın diğer parmaklar topun iki yanında olacak,

h- Top elden çıktıktan sonra avuç içleri dışarıya, baş parmaklar aşağıya, elin diğer dört parmağı topun gideceği hedefe bakacaktır.

ı- Omuzlar yere paralel olacak,

j- Baş dik durumda olacak.

k- Top yere paralel sert ve diğer oyuncunun göğsüne gidecek.

 

2-  YERDEN SEKTİREREK PAS (BOUNCE PASS)

Kısa mesafelerde çok iyi savunma yapan rakibin geçilmesi için kullanılan etkili bir pas çeşididir. Top tutma göğüs pasında olduğu gibidir. Diz ve kalça biraz daha bükülü, vücut ağırlık merkezi daha aşağıya indirilmiştir. Pas verilecek kişi ile pası veren arasındaki mesafe üç eşit parçaya bölünür. Üçte ikiyi pası veren, üçte biri pası alan alır.

 

3- BAŞ ÜSTÜ PAS (OVER HEAD PASS)

Top başın üstünde ve kollar diktir. Top elden bileklerin hareketi ile çıkar. Pası verirken kollar geriye ve ileriye doğru hareket etmezler. Top yine diğer paslarda olduğu gibi sert ve pası alan kişinin göğsüne doğru gitmelidir. Oyun içerisinde dışarıdan pivotu beslemek, hareket halindeki süratli oyuncuları pozisyona sokmak, forvet oyuncularının yeni bir oyun kurmasında kullanılır.

tipobet giriş