LEVENT TOPSAKAL

 

 

 

 

 

 

‘İyi bir (1) numara’

 

Basketbol oyununun en önemli mevkisi olan (bana göre) eski deyimle oyun kurucu pozisyonu, eski deyimle diyorum çünkü oyun kurucu terimi adı üstünde oyunu kuran manasına geliyor. Bu söylem günümüz basketbolunda 1 numara pozisyonunda oynayan bir oyuncu için çok kısıtlayıcı ve yetersizdir. Bir çok antrenörümüzün de çağdaş 1 numara yetiştirmesini engellediği gibi bir çok 1 numaranın da, kullanabilecekleri bir çok yeteneğini kullanamamasına sebep olmuştur.

Basketbol bilhassa bizim yarıştığımız kıtada inanılmaz bir gelişme göstermiş ve dünyada en iyi basketbolun, en iyi oyuncuların yetiştirildiği kıta durumuna gelmiştir. Bundan dolayı basketbolun herhangi bir mevkisinde oynayan oyuncuların eskiye nazaran çok daha fazla özelliğe sahip olma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu gereklilikten payına en fazla özellik düşen mevki ise 1 numara mevkisidir.
Nedir bu özelikler dersek;
• Çok iyi defensive stance’e ( savunma temel duruşu ) sahip olması lazım ki rakip takımın 1 numarasını baskılasın ve yaptığı baskı, stance ile arkada ki onu gören arkadaşlarının savunma performansını yukarı çeksin.
• Defensive rebound için çok iyi kısa mesafe reaksiyonuna sahip olması lazım ki, ölü ve seken topları takip edip alabilsin.
• Uzun pas için kabiliyetli ve cesaretli olması lazım ki kolay basket cezası kesebilsin.
• Çok iyi atlet olması lazım ki , rakip sahaya tempolu gidip en kısa zamanda kendisine veya takım arkadaşlarına skor imkanı tanıyabilsin. Bundan dolayı diğer arkadaşlarının koşu temposunu yukarı çeksin.
• Çok iyi bir şuta, penetreye ve tabii ki dribbling’e sahip olmalı ki, cebinde her zaman 30 sayılık bir marj bulunsun.
• Ama bu 30 sayılık marjı gerektiği zaman kullanmayı bilmeli, gerekirse 2 sayı çıkabilecek kadar skor yönünden kompleksiz, kendinden emin olmalı .
• Zeki ,sportmen, sempatik ,kültürlü olmalı bilhassa maçın her anı pozitif düşünecek ve görüntüde olmalı ki asılan suratları düzeltebilsin.
• Hakem, coach ( antrenör ), seyirci, kendi ve rakip takım oyuncularından kontrolü kaybetmeyecek ki, bu unsurlardan herhangi birinin maçın kaybedilmesi yönünde rol oynamaya başladığında önlemini almalı.
• Takım arkadaşlarını çok iyi tanımalı ki (psikolojik, teknik yeterlilik, atletiklik açısından) onları özelliklerine göre kullanmalı.
• Sosyal hayatında ve işinde yardım sever olmalı…

Her antrenöre, her takıma, her seyirciye, her basketbolcuya bu özelliklere sahip 1 numara nasip olması dileğiyle, sevgiler.

M. Levent TOPSAKAL

tipobet giriş